Spływ kajakowy Odrą

Odra, jedna z największych rzek Polski, jest urozmaicona jeżeli chodzi o walory przyrodnicze o stosunkowo niewielkim stopniu trudności, więc jest wymarzoną rzeką na spędzenie majowego dnia w kajaku. Na brzegach, wzdłuż koryta rzeki powstały tablice kilometrowe, których wartości wzrastają w dół rzeki, więc na bieżąco można kontrolować postępy w pokonywaniu dystansu do celu.

Nasza przygoda rozpocznie się w Turzu przy ujściu rzeki Rudy - na 66. kilometrze rzeki. Dystans, który pokonamy rzeką z Turzu do Zdzieszowic to ok. 36 km i przy dobrym prądzie i sprzyjającym wietrze zajmie nam to ok. 6 godzin luźnego płynięcia. Jest to nie lada wyzwanie dla tak licznego zespołu ale nie ma rzeczy niemożliwych dla studentów! Za Turzem prędkość wody w Odrze ułatwia spływ, więc oprócz siły własnych mięśni możemy też liczyć na przychylność przyrody.

Spływ kajakowy rzeka Odra

Poniżej 72 km, na prawym brzegu miniemy wieś Dziergowice i na lewym brzegu wieś Przewóz. Ostrogi bardzo znacznie wystają na tym etapie z wody więc trzeba uważnie kontrolować sytuację rozwijającą się na rzece. Płynąc z Dziergowic/Przewoza, na 82. kilometrze znajduje się ujście rzeki Bierawki, a nieco dalej most drogowy na drodze Bierawa – Cisek. Za mostem prędkość wody znacznie maleje i rzeka staje się spokojniejsza i szersza. To wpływ oddziaływania jazu w Koźlu. W Koźlu (ok. 94. kilometr) najlepiej przycumować po prawej stronie, przy nabrzeżu jachtklubu "Szkwał". Godny obejrzenia jest położony dalej na rzece port w Koźlu. Uwaga! Zaraz za przystanią jachtklubu Odra rozgałęzia się na dwie odnogi. Prawa odnoga Odry jest przegrodzona niebezpiecznym jazem i do przepłynięcia się absolutnie nie nadaje! Należy płynąć lewym korytem, na którym znajduje się śluza samoobsługowa "Koźle".

Śluza Koźle

To tu właśnie przychodzi czas na kolejny punkt naszej wyprawy, czyli obowiązkowe śluzowanie. 70 kajaków wpłynie do śluzy i zjedzie w dół, jak windą, a to wszystko za sprawą 3 "wybranych" którzy jako ochotnicy przyczynią się dla dobra ogółu ;)

Płynięcie z Turzy do Koźla to ok. 2-3 godziny. Następnym punktem naszego spływu będzie dwukomorowa śluza w Januszowicach, do której dopłyniemy po ok. godzinie.

Po wypłynięciu ze śluzy prosta droga do Zdzieszowic – celu naszego spływu. Rzeka na tym odcinku jest bardzo przyjemna i szeroka, na obu brzegach możemy obserwować piękno dzikiej przyrody i delektować się urokami Odrzańskiego spływu. I tak po ok. 1 godzinie dotrzemy do miejsca, gdzie zakończymy nasza przygodę. Zdzieszowice łatwo rozpoznać, gdyż szlak wodny przecina w tym miejscu stary ręczny prom osobowo-samochodowy. Aby dopłynąć do Zdzieszowic będzie czekała nas jedna krótka przenoska, ponieważ miasteczko znajduje się przy starorzeczu. Co ważne, woda w powstałym przez odcięcie od głównego koryta starorzeczu jest bardzo czysta i wszelkie kąpiele będą dozwolone.


Mapa trasy spływu kajakowego - Odra